2019 VFŞL YENİ BİR ÇAĞ BAŞLIYOR

Espor dünyasında yeni bir çağ başlıyor. Lig yapısında köklü değişiklikler göreceğimiz 2019 Sezonu’nda mücadele edecek 10 takım belli oldu.

Espora duyduğunuz ilgi, istekleriniz, sorularınız ve eleştirileriniz bizi her zaman daha iyisini yapmaya teşvik etti. Bu yılın başlarında esporun geleceğini ciddi olarak masaya yatırdık. Sizlerin ilgisinden aldığımız cesaretle 2019’da daha güçlü bir espor yapısı kurmak için kolları sıvadık. Riot Games Türkiye ekibi olarak son birkaç ayımız 2019 yılında geçiş yapacağımız yeni espor yapısında bize eşlik edecek ekipleri değerlendirmekle geçti. 20 Haziran’da başlayan başvuru süreciyle beraber birçok organizasyonla görüştük. Takımların gelecek planlarını, marka planlamalarını ve iş stratejilerini dinledik.

2019 ve sonrası için öncelikli amacımız, espor ekosistemi için uzun soluklu bir yapı oluşturmaktı. Organizasyonlarla yaptığımız yüz yüze görüşmelerin ardından bizimle aynı hassasiyetlere sahip, ortak hedeflere beraber yürüyebileceğimiz en iyi takımları seçtiğimize inanıyoruz. 2019 yılı Türkiye League of Legends espor sahnesi için her düzeyde yeni bir çağın başlangıcı olacak.

Daha güçlü bir espor yapısına kavuştuğumuz, lig içinde rekabetin üst düzeye çıkacağı ve uluslararası sahnede Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi’nin adını daha da fazla duyurmayı umduğumuz bu yeni çağda bize 10 takım eşlik edecek. Yine bu sezonla birlikte Riot Espor Arena’da her hafta canlı seyirci önünde ve sahne ışıkları altında rekabet hepimizi bekliyor.

KARŞINIZDA VFŞL TAKIMLARI

Bahçeşehir SuperMassive lige adımını attığı ilk mevsimden itibaren rekabetin seviyesini en üst noktaya çekti ve mücadele ettiği tüm mevsimlerde final görmeyi başardı. Uluslararası sahnede ligimizi en iyi şekilde temsil etti. MSI 2016’da Counter Logic Gaming ve Worlds 2018’de G2 Esports karşısında aldığı galibiyetler, espor tarihimizin en ikonik anları arasındaydı. Son şampiyon Bahçeşehir SuperMassive, başarılarına yenilerini katmak adına 2019’da da sahnede olmaya devam edecek.

İstanbul’da, Volkswagen Arena’da düzenlenen IWCI 2015 Finali, kısa soluklu espor tarihimizin unutulmaz anlarından biriydi. Binlerce taraftarın tezahüratlarla arenayı inlettiği seride gülen taraf Beşiktaş olmuş ve MSI’da boy göstermeye hak kazanmıştı. Ne yazık ki bu başarının ardından uzun zaman geçti. Beşiktaş adı uzun bir süredir VFŞL’den uzak kaldı. 2019 yılında bu ayrılık sona eriyor, Kara Kartal sahneye geri dönüyor.

Geleneksel sporlardaki rakipleri birer birer espor dünyasına adımını atarken Bursaspor taraftarı bir geç kalmışlık hissi yaşıyordu. Yeşil – beyaz renkleri VFŞL sahnesinde ağırlamamız ancak 2018 Yaz Mevsimi’nde mümkün oldu. Ancak mücadele ettikleri tek mevsim, Bursaspor Esports’un kendini kanıtlaması için fazlasıyla yeterliydi. Genç ve tecrübesiz bir kadroyla mücadele ettiği mevsimde büyük bir sürprize imza atarak çeyrek finale yükseldi. Şimdiyse takım daha güçlü bir organizasyon yapısıyla 2019 yolunu tutuyor. Sürpriz olarak nitelenen başarıyı sürekli hale getirmek onların asıl önceliği olacak.

Espor izleyicisi için Dark Passage adı uzun süre boyunca şampiyonlukla eş anlamlı hale geldi. 2013’ten 2016’ya kadar düzenlenen dört TBF’nin tamamında kupa DP oyuncularının elinde yükseldi. 2014 yılında katıldıkları Dünya Şampiyonası, espor tarihimizin en önemli noktalarından biriydi. Geçmişte imza attığı başarılarla esporun izleyiciler tarafından benimsenmesine büyük katkılar sunan Dark Passage, yeni bir çağa adım attığımız 2019 yılında da bizimle birlikte olacak.

Galakticos, VFŞL sahnesine ilk olarak 2017 Kış Mevsimi’nde çıkmış ve üç mevsim boyunca ligde boy göstermişti. Bu üç mevsimlik kısa zaman onların izleyiciler ile sıkı bağlar kurmasında fazlasıyla yeterli oldu. Öyle ki ekip küme düştüğünde ardından üzülecek bir yığın insan bırakmıştı. Galakticos ile destekçilerinin hasreti 2019 Kış Mevsimi’nde son buluyor. Mürettebat yeni sezonda atmosfere yeniden giriş yapıyor.

Tarihi boyunca Galatasaray ismi başarılar ile birlikte anıldı. Adının geçtiği her branşta şampiyonluk iddiasında oldu. Yurt içinde ve yurt dışında elde ettiği başarılar ile adını tüm dünyaya duyurdu. Espor sahnesindeyse bir süredir Galatasaray adını göremiyorduk. Ezeli rakipleri Vadi’de boy gösterirken onlar VFŞL’yi uzaktan takip etmekle yetindi. 2019 ile birlikte bu durum değişiyor. Yenilenen yapısıyla beraber Galatasaray Espor sahneye yeniden adım atıyor.

İlk şampiyonun VFŞL sahnesi için tartışılmaz bir yeri var. Günümüzde yıldız olarak andığımız, efsane gözüyle baktığımız birçok oyuncunun parladığı yer HWA’ydı. Sahneye kazandırdığı sayısız oyuncuya rağmen zaman bu ekibe çok da iyi davranmadı. Başarılı günlerin ardından uzun zaman geçti. Takım bir dönem Yükselme Ligi’nin dahi misafiri oldu. Ancak bu anılar onların içindeki rekabet ateşini söndürmedi. Ekip her mevsim rekabetin bir parçası olmayı başardı. Geçmişten gelen tecrübesi ve hiç tükenmeyen rekabet isteğiyle HWA, sahnenin bir parçası olmaya devam edecek.

Royal Bandits, VFŞL’de mücadele ettiği iki mevsimde de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Lige katıldığı 2018 Kış Mevsimi’nden itibaren takım hep zirve yarışında oldu ve şampiyonluğu kendine yegane amaç olarak edindi. Boy gösterdiği iki mevsimde de finale yükselmeyi başardı. Ne var ki bu finallerde hikaye hep yarım kaldı, şampiyonluk gelmedi. 2019, organizasyon için yeni bir başlangıç olacak. Yenilenen ismi ve yapısıyla Royal Youth, yenilenen VFŞL’de sahne alacak ve yarım kalan hikayesini bu defa kupayla sonlandırmaya çalışacak.

Talihsiz geçen son mevsimin bir kenara bırakırsak Aurora ligin en istikrarlı ekiplerinden biri. VFŞL’de bulunduğu altı mevsimin beşinde yarı finale yükselmeyi başardı. Yerli ve yabancı birçok yıldız oyuncu Aurora formasıyla ligde mücadele etti. Takım her zaman rekabetin bir parçası oldu. Gecenin en karanlık anı, seher vaktinin hemen öncesidir. Aurora, bu karanlık zamanlarını geride bıraktı. 2019 onlar için şafağın söktüğü yıl olacak.

FB, herhangi bir sporda başarıya ulaşmanın sırrını fazlasıyla biliyor. Farklı branşlarda birçok şampiyonluk sevinci yaşayan kulüp için esporda da başarılar kısa sürede gelmişti. 1907 Fenerbahçe henüz ligdeki ikinci mevsiminde Türkiye Büyük Final’inde kupa kaldırdı ve Çin’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda ligimizi başarıyla temsil etti. 2018 sezonunu sessiz geçiren takım, yenilenen espor yapısında daha fazla kupa ve daha fazla başarı için yerini alacak.

Yükselme Ligi Yerine Akademi Ligi

Gelecek için belirlediğimiz hedeflere ulaşmamız için en önemli konulardan biri de yeni oyuncuları sahneye kazandırmak. Bu sebeple 2019’da Akademi Ligi’ni de hayata geçiriyoruz. VFŞL’de mücadele edecek on ekip aynı zamanda bir akademi takımına sahip olacak ve takımları arasında oyuncu değişikliği yapabilecek. Akademi Ligi hakkındaki ayrıntıları ilerleyen süreçte sizlerle paylaşacağız.

 

19 Ocak’ta başlamasını planladığımız lige kadar aklınızdaki tüm soru işaretlerini ve düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Hem VFŞL hem de Akademi Ligi ile ilgili gelişmeler ve duyurular için gözünüz lolespor.com adresinde olsun.

Ek Dosya

Yorum yapabilirsiniz.!